Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

KAHVE KÜLTÜRÜ-İLLY

 Son zamanlarda Türkiye’de kahve zinciri enflasyonuyla karşı karşıyayız. Her yerde Amerikan(Starbucks, Gloria Jeans, Dunkin Donut’s), İtalyan(Cafe Nero, Espressamente), Türk(Kahve Dünyası) markaların şubeleri var. Peki bu rekabetçi arenada İtalyan kahve markası illy kendine nasıl bir alan yaratmış? Markanın Türkiye distribütörü Fırat Çelik’le kahve dünyasının gerçeklerini konuştuk.

DOĞRU KAHVE

Kahvede doğru tada nasıl ulaşılır?

Kahvenin doğru şekilde saklanması, açıldıktan sonra en fazla on iki gün içerisinde tüketilmesi, doğru ayarda çekilmesi, iyi bir suyla yapılması, doğru sürede demlenmesi, doğru fincanla servis edilmesi lazım. Bizim şöyle bir hedefimiz var: İtalya’da içtiğiniz bir illy espresso ile burada bizim müşterimiz olan bir cafenin espressosu’nun tadı aynı olmalı.

Bunun kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?

Herhangi bir mekânda kahve çekirdeğini içilebilir kahveye çeviren tek kişi var: barista. Biz tüm müşterilerimize öncelikle merkezimizde bir kahve eğitimi veriyoruz. Sonra bizim oluşturduğumuz bir teknik ekip sürekli olarak müşterilerimizi ziyaret edip şartları ve makine ayarlarını kontrol ediyorlar. .

Bu sıkı kontroller müşterinizi bunaltmıyor mu?

Kahvemizin doğru şekilde yapılıp sunulması işimizin en önemli kısmı. Müşterilerimize bunun önemini her aşamada anlatıyoruz. Kontroller müşterilerimizin iş yoğunlukları göz önüne alınarak planlanıyor.

Hangi kahve çekirdeğini kullanıyorsunuz?

illy tüm ürünlerinde %100 Arabica kahve çekirdeklerinden oluşan tek bir harman kullanıyor.

Arabica’nın diğerlerinden farkı ne?

Arabica yoğun, çiçeksi bir aromaya sahiptir. Asiditesi dengelidir. Ağızda belirgin bir karamel tadı bırakır.  Kafein oranı daha düşüktür. 1mg’de %0.9-1.7 arasıdır.  Başka çekirdeklerde (robusta) kafein oranı arabicanın yaklaşık iki katıdır.

Kahve bardağı kahve tadımını etkiler mi?

Kahve mutlaka doğru fincanla servis edilmeli. Kullanılan porselen fincan servisten önce ısıtılmalı ve kahvenin sıcaklığını muhafaza edebilmeli. Aksi durumda espresso size servis edilene kadar soğuyacak ve kahvenin tadını olumsuz olarak etkileyecektir.

illy’nin  ikonik bir kahve fincanı modeli var. O model nasıl ortaya çıktı?

illy ikonik fincanı 1992 yılında Francesco İlly ‘in fikrinden yola çıkılarak ünlü tasarımcı Matteo Thun tarafından tasarlandı. Tasarım o kadar beğenildi ki bir noktada illy’nin alâmetifarikası oldu. O yıldan sonra her yıl aynı fincan üzerine tanınmış sanatçıların tasarımları ile hazırlanan birde sanat koleksiyonu serisi üretilmeye başlandı. Bu fincanları tasarlayanların arasında Michelangelo Pistoletto, Marina Abramovic, Sandro Chia, Jeff Koons,  Pedro Almodovar gibi dünyaca tanınmış sanatçılar var. Son koleksiyon Tobias Rehberger tarafından tasarlandı.

İLLY’NİN ÜRÜNLERİ

illy ‘nin işleyişi iki koldan ilerliyor. Müşterilerimizin yaklaşık %70’ini profesyonel ev dışı tüketim kanalları oluşturuyor: oteller, restoranlar, cafeler, ofisler. Bir de bireysel müşterilerimiz için evlerinde kullanabilecekleri sistemlerimiz mevcut: kapsül kahve, çekirdek kahve, toz kahve.

Türkiye’de ev içi tüketim az değil mi?

Türkiye’de Türk kahvesi gerçeğini unutmamak lazım. Bir de hazır kahveler fiyatları uygun ve hazırlanması kolay olduğu için çok tercih ediliyor. Espressso tüketimi ise az ama artmakta. Artık birçok mağazada kahve makineleri satılıyor. Artan bir talep söz konusu. İlly’nin de ev içi tüketim için hazırlamış olduğu kahve makineleri var.

Sizin hazır kahveniz var mı?

Hayır, yok.

İLLY’NİN KAHVE ZİNCİRİ: ESPRESSAMANTE

Son zamanlarda Türkiye’ye pek çok kahve zinciri giriş yaptı. Bunun kahve kültürüne nasıl bir etkisi oldu sizce?

Kahve zincirlerinin Türkiye’ye girişi büyük bir pazar yarattı.  Şimdi bu coffee-shop’lara girdiğinizde çok çeşitli bir menüyle karşılaşıyorsunuz. Soğuk kahveler, aromalı kahveler… İstediğiniz bölgenin kahvesini bile seçebiliyorsunuz. Bunlarla karşılaşan tüketici ister istemez bilinçlendi. Bir süre sonra daha iyi kahveyi aramaya başladı.

illy’nin de bir kahve zinciri var: Espresamente illy . Kendinizi bu rekabetçi pazar içinde nasıl konumlandırıyorsunuz?

Biz bu pazar içerisinde kendimizi  “Premium” segmentte konumlandırıyoruz. Diğer rakiplerimizin yapmadığını yapıyor, yaptığını yapmıyoruz.

Mesela?

Biz kahvelerimize dışarıdan aroma eklemiyoruz. Çünkü iyi bir kahvenin farklı bir aromaya ihtiyacı olmadığına inanıyoruz.

Kahvenin niye aromaya ihtiyacı yok?

Kahve zaten yetiştiği bölgenin aromalarını içine toplar. Zamanında toplanmış, iyi ayıklanmış, iyi yapılmış bir kahvenin aroması zaten çok belirgin ve kalıcıdır. İyi bir kahve, aroma karakteristiği içinde karamel, çikolata, vanilya, çiçek, meyve, baharat koku ve tatlarını barındırır.

Espressamente’nin hedefleri neler?

Şu an beş mağazamız var. Önümüzdeki beş yıl içerisinde 25-30 mağazaya ulaşmak istiyoruz.

Niçin İlly için Türkiye önemli?

Çünkü kahve kültürü bu topraklarda doğdu ve Osmanlı döneminde Avrupa’ya yayıldı. Türkiye’de unutulmaya başlayan derin kahve kültürü tekrardan canlanıyor.  Tüm bunların yanında ülkemiz dinamik sosyal ve ekonomik yapısı ile çok gelecek vaat eden bir pazar konumundadır.

GALLERİA İLLY

illy geçtiğimiz ayda Teşvikiye’de geçici bir galeri açtı. Bu fikir nasıl gelişti?

Bu illy’nin dünyada açtığı beşinci geçiçi galeriydi. Alman sanatçı Tobias Rehberger’in Venedik bianelinde altın aslan ödüllünü aldığı espresso barını sergiledik.  Bu espresso barı doğadaki kamuflajdan esinlenerek tasarlandı. Toabias Rehberger bu eserile içinde gezilebilir ve yaşanabilir bir sanat eseri yarattı.

Katılım nasıl oldu?

Günde yaklaşık 250 kişiyi ağırladık. Gerek lokasyon, gerek katılan konuşmacılar birçok ilgi alanında insanı bize çekti. Ayrıca galeride kahveyle ilgili kısa ve faydalı bir eğitimler verdik. illy’nin misyon ve vizyonunu, sanat yolu ile toplumsal gelişime yaptığı katkıyı ifade etme imkanı bulduk.

Projeden memnun kaldınız mı?

Markanın konumlandırılması ve Türk tüketicisiyle doğru ve farklı bir platformda buluşması için iyi bir basamak oldu.

SPONSORLUK PROJELERİ

Sponsor olduğunuz projeler var mı?

Sanat ve cemiyet hayatıyla ilgili pek çok etkinlikte sponsor olarak yer alıyoruz. Örneğin en son Gazi Koşusu’nda ürünlerimizle yer aldık.

Büyük Kulüp için de böyle bir çalışma yapılabilir mi?

Temsil ettiğimiz tüm markaları Kulüp üyelerinizle bulundurmaktan mutluluk duyarız. Örneğin Kulüp üyelerinize kahve ve aroma eğitimi verebiliriz. Bizim distribütörlüğünü yaptığımız diğer markalarla ilgili de çalışma yapabiliriz.

KAHVENİN EN’LERİ

Türkiye’de en çok tüketilen kahve çeşidi:  Türk kahvesi Latte, cappicuno, espresso,

Amerika’da en çok tüketilen kahve çeşidi: Filtre kahve

Avrupa’da en çok tüketilen kahve çeşidi: Espresso ve türevleri

Dünyada en çok kahvenin içildiği yer: Kuzey ülkeleri(Kişi başı tüketimi yıllık 13-14 kilo)

Türkiye’de yıllık kişi başı kahve tüketimi: Yaklaşık 400 gr

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*